Закінчення строку чинності звіту про оцінку майна у виконавчому провадженні може бути підставою для визнання електронних торгів недійсними – Верховний Суд України

Верховний Суд України у постанові від 6 квітня 2016 року (справа № 3-242гс16) сформулював правову позицію, відповідно до якої закінчення шестимісячного строку чинності звіту про оцінку майна у виконавчому провадженні, який встановлений частиною п’ятою статті 58 Закону України «Про виконавче провадження», може бути підставою для визнання недійсними електронних торгів з реалізації нерухомого майна, якщо ці торги були проведені на підставі вказаного звіту. Зокрема, у вказаній вище постанові Верховний Суд України зазначає, що частиною 3 статті 62 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що майно передається на реалізацію за ціною та в порядку, визначеними статтею 58 цього Закону. Відповідно до пункту 1 розділу II Тимчасового порядку реалізації арештованого майна шляхом проведення електронних торгів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 16 квітня 2014 року № 656/5 (далі – Тимчасовий порядок) реалізація майна здійснюється після визначення його вартості (оцінки) відповідно до статті 58 Закону України «Про виконавче провадження».

 

У згаданій вище постанові Верховний Суд України наголошує, що пунктом 1 Розділу V Тимчасового порядку визначено, що реалізація майна здійснюється шляхом проведення організатором електронних торгів. Передачею майна на реалізацію вважається момент внесення інформації про лот у систему електронних торгів. Вартість майна, переданого на реалізацію, є дійсною на період реалізації майна. Разом із тим, відповідно до частини 5 статті 58 Закону України «Про виконавче провадження» звіт про оцінку майна у виконавчому провадженні вважається чинним протягом шести місяців з дня його підписання суб’єктом оціночної діяльності – суб’єктом господарювання. Після закінчення цього строку звіт втрачає чинність і оцінка майна проводиться повторно.

 

На думку Верховного Суду України,  виходячи із системного аналізу наведених норм, звіт про оцінку майна є чинним, якщо від дня його підписання до дня проведення прилюдних торгів пройшло не більше шести місяців. Після збігу цього строку обов’язковою умовою призначення й проведення прилюдних торгів є отримання нового звіту про оцінку майна. Враховуючи те, що відчуження майна з електронних торгів належить до угод купівлі-продажу, така угода може визнаватися недійсною в судовому порядку з підстав недодержання в момент її вчинення вимог, установлених частинами 1-3 та частинами 5, 6 статті 203 ЦК, зокрема, у зв’язку з невідповідністю змісту правочину ЦК та іншим актам цивільного законодавства (частина 1 статті 215 цього Кодексу).

Отже, виходячи з правової позиції, викладеної Верховним Судом України у постанові від 6 квітня 2016 року, у випадку реалізації майна на електронних торгах на підставі звіту про оцінку майна у виконавчому провадженні, шестимісячний строк якої закінчився, боржник має підстави оскаржити дійсність такого правочину у судовому порядку на загальних підставах.