Як отримати інвестиційні пільги з податків в Україні для вашого КІК

Сьогодні б хотіли нагади, що через іноземні компанії можна не тільки отримувати певні пільги і преференції за кордоном, але й на території України відповідно до нового Закону України «Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні» (той самий закон про інвестиційних нянь), положення якого в пакеті інвестиційного законодавства (Закони №1293-IX та 1294-IX від 02.03.2021) остаточно набули чинності 28.03.2021р.

Кому це може бути вигідно (сектори підтримки іноземних інвестицій):

  • Переробна промисловість (крім виробництва та обігу тютюнових виробів, алкоголю та алкогольних напоїв);
  • Видобуток з метою подальшої переробки та/або переробки корисних копалин (крім вугілля, нафти і газу);
  • Управління відходами;
  • Транспорт, складування;
  • Поштова та кур’єрська діяльність, логістика;
  • Освітня, науково-дослідна та технічна діяльність;
  • Охорона здоров’я;
  • Мистецтво, культура, спорт, туризм, курорт і відпочинок.

Обмеження для участі іноземних інвесторів в державних преференціях:

Не зможуть подати заявку на реалізацію інвестиційного проекту іноземні інвестори, що:

  • зареєстровані у або контролюються бенефіциарами- резидентами із РФ;
  • зареєстровані у або контролюються (прямо або опосередковано більш ніж на 10%) резидентами країн, включених ФАТФ до списку держав , що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом (поточні на кінець 2020 р: Іран, Північна Корея – чорний список; Албанія, Багами, Барбадос, Ботсвана, Камбоджа, Гана, Ямайка, Маврикій, М’янма, Нікарагуа, Пакистан, Панама, Сирія, Уганда, Ємен, Зімбабве -сірий список);
  • зареєстровані в країнах (територіях), що відносяться КМУ до офшорних зон (Розпорядження КМУ від 23.02.2011 №143-р: о. Гернсі, о. Джерсі, о. Мен, о. Олдерні, Бахрейн, Беліз, Андорра, Гібралтар, Монако, Ангілья, Антигуа і Барбуда, Аруба, Багамські острови, Барбадос, Бермуди, БВО, Віргінські Острови (США), Гренада, Каймани, Монтсеррат, Нідерландські Антили, Пуерто-Ріко, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, Співдружність Домініки, Теркс і Кайкос, Ліберія, Сейшели, Вануату, Маршали, Науру, Ніуе, Острови Кука, Самоа, Мальдіви) або у статутних капіталах яких більше 50% належать компаніям з таких держав (територій);
  • підпадають під дію спеціальних економічних чи інших обмежувальних заходів (санкцій) в Україні чи за кордоном або є афілійованими із такими підсанкційними особами;
  • знаходяться в процесі банкрутства, ліквідації або реорганізації;
  • мають поточну податкову заборгованість (на суму понад еквівалент 10 мінімальних заробітних плат);
  • є некомерційними підприємства, установами та організаціями або іноземними державними чи муніципальними підприємствами біль ніж на 50%.

Вимоги до інвестиційних проектів:

  1. Сума інвестицій повинна перевищити 20 мільйонів євро в еквіваленті.
  2. Загальна вартість державної підтримки реалізації інвестиційного проекту не може перевищувати 30% від суми, вкладеної в проект.
  3. Термін реалізації інвестиційного проекту не повинен перевищувати 5 років з дати укладення Інвестиційного договору.
  4. Інвестиційний проект повинен створити не менше 80 нових робочих місць, середня заробітна плата на яких як мінімум на 15 % вище, ніж у відповідній галузі по регіону.
  5. Проекти повинні передбачати будівництво, модернізацію або технічне (технологічне) переозброєння.
  6. Проекти повинні реалізовуватися через спеціалізовану організацію, створену в Україні і що на 100% належить інвестору («SPV»).

Яка форма державної підтримки (буде надаватись із 01.01.2022р.):

  • податкові пільги,
  • надання державою або муніципалітетом переважних прав користування (оренди) земельними ділянками державного і муніципального значення (із подальшою можливістю викупу по закінченню інвестиційного проекту).
  • будівництво за рахунок держави об’єктів допоміжної інфраструктури (автомобільних доріг, ліній зв’язку, об’єктів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних мереж), необхідних для реалізації інвестиційного проекту.

В чому полягають податкові пільги (можна скористатись в межах періоду до 01.01.2035):

  • звільнення від митних зборів і ПДВ для обладнання і комплектуючих до нього, що ввозиться інвестором в Україну для реалізації інвестиційного проекту і
  • звільнення інвестора від корпоративного прибуткового податку на 5 років,
  • звільнення інвестора від сплати земельного податку (або зниженої ставки) для земельних ділянок, які використовуються в Проекті, за рішенням місцевої влади.

Порядок реалізації інвестиційних проектів:

Іноземний інвестор повинен подати заявку і підтверджуючі документи в спеціальний державний орган або орган місцевого самоврядування (для регіональних проектів).

У разі затвердження (на розгляд відводиться 3-6 місяців) інвестиційного проекту КМУ або місцева рада укладає договір, який встановлює умови та порядок реалізації проекту і є тристороннім (влада + іноземний інвестор + українське SPV).

Сторони можуть вибрати застосовне право Інвестиційного договору і місце вирішення спору. У разі невиконання або неналежного виконання Інвестиційного договору інвестором або SPV КМУ може в односторонньому порядку його розірвати. У цьому випадку інвестор повинен відшкодувати всю суму наданої державної підтримки, включаючи несплачені податки.