Верховний Суд України зробив висновок щодо встановлення факту безтоварності господарської операції

1 грудня 2015 р. Верховний Суд України прийняв постанову у справі № 826/15034/14 щодо визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, яким підприємству донараховано податкові зобов’язання з податку на додану вартість на підставі встановленого факту безтоварності господарської операції з контрагентом. Зокрема, Верховний Суд України наголошує, що визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків, а вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов’язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу України. При цьому Верховий Суд України зазначає, що господарські операції для визначення податкового кредиту мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

 

Верховний Суд України у наведеній вище постанові не погодився з висновками суду касаційної інстанції про те, що за формально правильного оформлення господарської операції, в тому числі первинними документами бухгалтерського обліку, сам факт фіктивності Контрагента може бути ігнорований, оскільки статус фіктивного, нелегального підприємства несумісний з легальною підприємницькою діяльністю, а господарські операції таких підприємств не можуть бути легалізовані навіть за формального підтвердження документами бухгалтерського обліку.

 

Таким чином, правова позиція Верховного Суду України полягає у тому, що навіть у випадку формального підтвердження господарської операції первинними документами, така операція може бути визнана безтоварною у випадку встановлення факту фіктивності контрагента.